Seramik Nedir? Samsun Seramik, Fayans Kaplama

Samsun geneline seramik, fayans kaplama hizmeti vermekteyiz. Tesisatçm samsun ailesi olarak 7/24 iletişim numaramızdan bilgi alabilirsiniz.

Seramik Nedir ?

Kil, kaolin, silisli kum ve diğer minarel hammeddelerinin karıştırılmasından sonra, çelik kalıplar içinde yüksek basınç altında şekillendirilmesi ve bir defa pişirilmesi ile elde edilir. Pişirmeden evvel herhangi bir çatlama ve kırılmayı önlemek için seramik hamurunun içine çok az miktarda şamot , feldspat, kum, tebeşir, grafit, ve kok tozu gibi katkılar katılır.

Seramik Nedir Seramik Çeşitleri Seramik Kullanım Alanları

Seramik ne Demektir? Seramik öğütme, eleme, karıştırma gibi bir takım işlemler ile şekillendirilerek yüksek sıcaklıkta pişirme yöntemi ile imal edilir. İmalat metodu ne olursa olsun Seramik su emme oranlarına göre sınıflandırılır. Su emme oranı doğrudan malzemenin bünyesindeki boşluklarla ilişkisi olan bir konudur. Seramik malzemesinin su emme oranına bakılarak hangi konum ve şartlarda hangi konum ve mekanda kullanılacağına uygunluğuna karar verilir.

Su emme oranı %10 olan seramik karolar iç mekanda düşey olarak uygulanarak döşenmesi uygundur. Su emme oranı azaldıkça malzemenin seramik karonun kullanım alanı kısıtlanır su emme oranı azaldıkça kullanım alanı artar çoğalır buda demek oluyor ki; su emme oranı az olan seramikler yük, sıcak, soğuk alanlarda daha kullanımlı su emme oranı yüksek seramikler iç mekanda fiziksel etkilere karsı direnci azalır.

Su emme oranı%3 olan seramik karolardır. Bu guruba giren seramik karolar iç ve dış mekanda hem yatay hem dikey yüzeylerde kullanılır.orta su emmeli karolar %3 ve % 10 olan karolardır. Bu seramikler ısı dönüşümü fazla olan mekanlarda kullanılması uygundur. Bunlar dikkate alınarak uygulayıcı seramik ustasının bilgisi dahilinde alınmalı mekana ve alana uygun şekilde olmalı.

Seramik Değişen ihtiyaçlar ve farklı zevklere hitap etmek amacıyla üretilen Seramik Karo renk secenekleri ebatları ile evlerinizi , iş yerinizi canlandırıp zenginlik katıp mekanlarınıza değer katıyor.

Seramik çeşitleri gereği mekanın konumuna göre çeşitlenir. Zemin kaplama malzemesi olarak sınıflandırılan seramikler su emme oranı ve hava koşullarına dayanıklılığı ilede değişken olur. Seramik yük, insan yoğunluğu çok olan avm, kafeterya, restorant, hastane, depo, bahçe, teras zeminlerinde kullanılır. Bu alanlarda Seramik seçimi ise porselen seramik modelleri kullanılması uygundur.

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Benzer şekilde fayanslar genellikle daha düzgün bir yüzeye sahip olduklarından iç dekorasyonda, örneğin mutfak ve banyo duvarlarında, tercih edilirler. Seramik ise çok daha geniş bir yelpazeye ve bununla birlikte çok çeşitliliğe sahiptir. Genellikle fayanslarda olduğu gibi karo şeklinde olmayabilirler.

Kullanılan malzemeye ve üretimdeki teknik ayrıntılara göre değişmekle birlikte fayanslara nazaran seramikler biraz daha kaba bir yüzeye, görünüme sahiptirler, fakat renkleri daha sıcaktır.

Seramikler bu ve benzer sebeplerden dolayı daha ziyade iç mekanların zemin kaplamalarında ve dış mekanlarda yine zemin kaplaması olarak ve başka farklı amaçlarla kullanılırlar. Yani genellikle fayanslar duvarlarda, seramikler zeminlerde kullanılır diyebiliriz.

Fayans Nedir, Nasıl Döşenir? Fayans Ne Demektir

Fayans Nedir? Bünyesi anorganik olan ama metal olmayan; kil, kuats, feldspat, kalker gibi seramik hammaddelerinin belirli oranlarda karışımının özel kalıplarda preslenerek şekillendirilmesinden sonra yüksek sıcaklıklarda pişirilen ve yüzü sırlanmış duvar kaplama malzemesidir Fayans

Diğer bir tanımla Fayans çokça yapıların iç mekanlarında ıslak zemin duvar kaplamasında kullanılır.

Fayans duvar karosu su emme oranı yüksek olan malzemedir. Yer seramiklerine nazaran daha yüksek oranda su mem oranı sahiptir ve iç mekanlarda tercih edilir. Fayans iç mekanlarda yüke ve fiziki özelliklere maruz kalan mekanlarda kullanılmaz.

Fayans Nelerde Kullanılmaz

 • Üzerinde insan yoğunluğu olan mekanlarda (avm, alışveriş merkezi, hastane vs)
 • Sabit yük olan her türlü yatay zeminlerde ( fabrika,atölye,depo)
 • Isı farklılığının olduğu mekanlarda
 • Teras , balkon, yüzme havuzlarında
 • Soğuk hava ve su depolarında

Fayans Kullanım Alanları

 • Banyo duvar fayansı nasıl döşenir
 • Mutfak Tezgah Arası Fayansları
 • Mutfak Duvar Fayans döşeme
 • Mezbaha Duvar Fayansı kaplaması
 • Restoran Duvar Fayans işleri
 • Kafeterya Duvar Fayanslarını döşeme
 • Otel Duvar Fayans uygulaması
 • Oto Yıkama Duvar Fayansları
 • Laboratuvar Duvar Fayans yapımı

 

Samsun geneline Seramik, Fayans Kaplama hizmeti vermekteyiz.  19 MAYIS, ALAÇAM, ASARCIK, ATAKUM, AYVACIK, BAFRA, CANİK, ÇARŞAMBA, HAVZA, İLKADIM, KAVAK, LADİK, SALIPAZARI, TEKKEKÖY, TERME, VEZİRKÖPRÜ, YAKAKENT, bölgelerine hizmet vermekteyiz.

Tesisatçım Samsun ailesi olarak tüm tesisat ve montaj işlerinde daima yanınızdayız…