Su Tesisatı Nedir? Su Tesisatında Yaşanan Arızalar Nelerdir?

Su tesisatı bulunduğumuz yapıların barındırdığı üç ana tesisat sisteminden biridir. Tuvalet, banyo, mutfak başta olmak üzere su kullanımı yaptığınız tüm bölümlerin arkasında bu önemli tesisat türü bulunmaktadır.

Evlerin, işyerlerinin, inşaatların su ile ilgili tüm ihtiyaçları su tesisatı sistemi ile yerine getirilir. Örneğin bulaşık yıkarken kullanılan musluk suyu su temiz su tesisatı tarafından sağlanır, bulaşık yıkama işlemi boyunca kullanılan su ise pis su tesisatı tarafından dışarıya iletilir. En basit örnekten de anlayabileceğiniz üzere su tesisatı bulunduğumuz yapılar için son derece önemlidir ve bu tesisatta meydana gelen bir arıza asla ihmal edilmemelidir.

Tesisatcım Samsun olarak sizlere bu konuda profesyonel destek vermekteyiz.

Su tesisatında oluşan arızalar nelerdir?

Boruların deformasyonu:  Her şeyde olduğu gibi su tesisatında kullanılan boruların da bir ömrü vardır. Bu borular zaman ilerledikçe çürümeye başlar ve tesisat sistemini kaldıramayacak kadar deforme olmuş olur. Bu deforme sonucunda su tesisatınızda sızıntılar ve çatlaklar oluşması muhtemeldir.

Ek yerlerinin deformasyonu: Boruların birleştirilme işleminde bazı yardımcı malzemeler kullanılır, bu malzemelerin zaman içerisinde yaşayacağı arızalar da su tesisatında problemlere neden olabilmektedir.

Malzeme hataları: Tesisat sisteminde birden fazla malzeme kullanılır ve bu malzemelerin tümü farklı özellikler barındırır. Demir içeriği zengin bir boru darbelere daha dayanıklı olurken plastik içerikli bir malzeme aynı dayanıklılığı gösteremeyebilir. İşte bu gibi durumlarda su tesisatında bazı arızalara neden olabilmektedir.

Oksitlenme: Oksitlenme kelimesini daha önce duymuş olmalısınız. Bu can sıkıcı sorun su tesisatı içinde geçerlidir, özellikle yıllanmış yapılarda meydana gelen bu oksitlenme boruların paslanmasına ve çürümesine neden olur. Çürüyen bir boru eskisi kadar dayanıklı olmadığı için sızıntı ve çatlaklara neden olur.

Üretim hataları: Yeni bir eve taşındınız ve su tesisatı konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Bunun sebebi tesisat sisteminde kullanılan hatalı parçalar olabilir. Teknolojinin gelişmesi ile üretim aşamaları sorunsuz ilerliyor olsa da bazı durumlarda parçalar hatalı olarak üretilerek piyasaya sürülür. Bu hatalar tesisat sisteminize zarar veren etkenlerden biri olabilir.

Kireçlenme: Herkesin bildiği gibi yeterince iyi arıtılmayan su bol miktarda kireç içerebilir. Bu kireç miktarı ne kadar çok olursa su borularına verdiği zararlar da aynı oranda artmış olur. Zaman içerisinde kireç ile kaplanan borular sadece su tesisatına zarar vermek ile kalmaz, basınçlı suya ihtiyaç duyan beyaz eşyalarımızda da ciddi arızalar oluşturur.

Tesisat arıza mı yaşıyorsunuz?

Tesisatınızda meydana gelebilecek arızaların bir kısmı hakkında konuştuk, peki böyle bir sorun yaşarsanız ne yapmalısınız?

Öncelikle su tesisatı konusunda ne kadar bilgili olursanız olun bu arızaları bireysel olarak çözmeye çalışmayın. Su tesisatı ciddiyet isteyen bir yapıdır ve bu yapılardan yaşanan arızalar sadece uzman kişiler tarafından giderilmelidir. Eğer siz de su tesisatı konusunda sorun yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve tesisatçım samsun ailesinden tesisat hizmeti alabilirsiniz. İletişim numaramıza tıklayarak veya whatsapp üzerinden anlık bilgiye ulaşabilirsiniz.

Samsun geneline Su tesisatı hizmeti vermekteyiz.  19 MAYIS, ALAÇAM, ASARCIK, ATAKUM, AYVACIK, BAFRA, CANİK, ÇARŞAMBA, HAVZA, İLKADIM, KAVAK, LADİK, SALIPAZARI, TEKKEKÖY, TERME, VEZİRKÖPRÜ, YAKAKENT, bölgelerine hizmet vermekteyiz.

Tesisatçım Samsun ailesi olarak tüm tesisat ve montaj işlerinde daima yanınızdayız…